כתבות

 
עולם הקפה - מכונות, מטחנות וגם כמה טיפים
בגיליונות הקודמים סקרנו בהרחבה את גידול הקפה, זנים ואזורי גידול. המשכנו וסקרנו את הגעת הקפה לבתי הקפה ברחבי העולם, דרכי הכנת הקפה והגשתו ללקוחות. כתבה זו תתרכז במכונות הקפה, במטחנות ואביזרי הקפה מהרמה והמכשירים הביתיים ועד לבתי הקפה. נתייחס לאותם דברים שחשוב לדעת בתהליכי הכנת הקפה, שכן אלו משפיעים באופן ישיר על התוצאה הסופית ונספק מספר טיפים חשובים באחזקה השוטפת של המכונות.
לכתבה המלאה 

מה מסתתר מאחורי התפריט - איך בונים תפריט נכון ולמה לא מספיק להעתיק את התפריט מהשכנים...
זה שהתפריט של בית הקפה או המסעדה הוא לב העסק זה סוד ידוע. גם העובדה שתפריטים הם דבר דינאמי ומשתנה בהתאם לעונה ולזמנים כבר ידועה לכולנו. ובכל זאת, אנו נתקלים לא פעם בכאלו שהצליחו עם תפריט פשוט, זריז וקליל – להצליח בגדול, ואחרים שהשקיעו בתפריטים ענקיים ומורכבים שלא עושים חשק ולא מצליחים להגיע ללקוחות.
לכתבה המלאה 

מהבוץ לאספרסו – מחשבות על קפה
תודו שזה קצת מצחיק לראות את הדרך הארוכה שעשה הקפה על ציר חיינו. אותו מוצר יסוד שמקומו לא נפקד משום מזווה ביתי והיה ידוע לאורך השנים כאחד ממוצרי הסל הבסיסיים ביותר, נהיה היום לנסיך הבלתי מעורער של העולם הקולינארי החדש.
לכתבה המלאה 

הראש היהודי (לא) ממציא לנו פטנטים...
עולם המסעדנות מאוד אוהב להשתמש במילה "קונספט". "בנינו קונספט חדש"..."המקום שלנו יהיה מקום עם קונספט ייחודי"... בכל משפט שני של מסעדן או יזם העומד להיכנס לתחום משתלבת מילת הקסם שמיד גורמת לנו לדמיין את אותו מקום כמקום חלומותינו.
לכתבה המלאה 

סוד ההצלחה - מה מחפשים לקוחות בבתי קפה ומסעדות
"איך זה שאתה עובד בתחום המסעדות ובתי הקפה, ותמיד, אבל תמיד אנחנו מוצאים את עצמנו יוצאים לאותם מקומות?", היא שאלה ערב אחד. באמת איך זה קורה? איך אנחנו מתגלגלים לאותו בית קפה או בר קבוע? האם זה משהו שטבוע בנו כבני אדם או אולי התאהבנו במקום מסוים? ומה למעשה אנחנו מחפשים ביציאות שלנו לבתי הקפה. את האוכל המעולה? את העיצוב? את המיקום במרכז העיר? נדמה כי הפתרון לחידה הזו עדיין לא פוצח במלואו.
לכתבה המלאה 

אוכל תחת אש - עסקי מזון בתקופת מלחמה
יש הרגשה לא נוחה לדבר על נזקים למסעדות ובתי קפה בעקבות המלחמה בצפון. התחושה היא שקצת חצוף לדבר על עניינים שבשגרה כל עוד התותחים רועמים, וודאי כל זמן שלצערנו ישנם נפגעים בחזית ובעורף בעקבות הלוחמה. יחד עם זאת אנו נוטים לא פעם לשכוח את אלו שנאלצים לסגור את עסקיהם כשמטעים עמוסי פרי, צימרים ומלונות ריקים ומסעדות שוממות מאדם נדחקים איכשהו לשולי החדשות ומן הסתם גם לשולי הטיפול החברתי והאכפתיות הממשלתית.
לכתבה המלאה 

בטבעת זו...
הרבה לפני שהחתן הנרגש מגמגם את "אם אשכחך ירושלים..." ושובר במהירות את הכוס, תוך ניסיון נואש להימלט מהתנפלות הדודות והנשיקות הרטובות. הרבה לפני הדיונים המרתוניים עם האמהות על הרוסט ביף שעל המזנון ואם להזמין או לא את דודה שושנה שבכלל לא הזמינה אותנו למסיבת בר המצווה של בנה. הרבה לפני ההתרגשות הגדולה, המוסיקה מחרישת האוזניים, ההשתכרות ההמונית וספירת הצ'קים. הרבה לפני כל אלו, יודע כל זוג מתחיל, שהדרך הארוכה לחיים משותפים מתחילה בהחלטה למסד את הקשר ולערוך חתונה.
לכתבה המלאה 

בין שבלונה ליצירתיות
אחת הדילמות המרכזיות בחייהם של מסעדנים הייתה מאז ומעולם תפקודו של המטבח. למרות העובדה שבשנים האחרונות מושקעת מחשבה רבה וגם תקציבי ענק ביצירת אוירה בחלל האכילה, בברים מעוצבים להפליא, בפינות ישיבה המתאימות לאופי המסעדות, ועד לחדרי שירותים שלא היו מביישים סלוני פאר. המטבחים היו ונשארו לעקב אכילס של המסעדות ורבות רבות פגעו בעצמן עקב חוסר תשומת לב ראויה.
לכתבה המלאה 

גדל לי כוס קפה בבקשה
סביר להניח ששורות אלו לא היו רואות אור אלמלא התפתחותו המואצת כל כך של עולם הקפה. הפיכתו של הקפה ממצרך בסיס לנכס תרבותי גרמה לזינוק דרמטי בצריכה העולמית, וגררה עמה הקמת בורסות של קפה, מגדלים, סוחרים וצרכנים בעולם כולו. לא נדבר פה הפעם על סוגי משקאות ותרבות בתי הקפה. גם לא על מותגים בעלי שם ורשתות קפה בישראל. בשורות הבאות ננסה ללכת כמה צעדים לאחור, אל מגדלי הקפה בברזיל, אל ההבדל שבין זני הקפה השונים, ועל תהליכי הייצור של פולי הקפה עד לרגע הגעתם למפעלי המותגים באיטליה.
לכתבה המלאה 

החלטנו לפתוח בית קפה
יש לא מעט אנשים הטוענים כי לפתוח בית קפה, זו אחת הפנטזיות השגורות ביותר בקרב יזם ישראלי מצוי. אולי השגורה ביותר אחרי הקמת משפחה...מי מאיתנו לא חטא פעם במחשבה על השולחן הפינתי הפרטי בבית הקפה שלנו, אליו מגיעה המלצרית החיננית עם האספרסו בלי שנבקש בכלל, שם יושבים עם אורח שקפץ לבקר ומשם פוקחים עין לראות שהכל מתנהל בסדר...
לכתבה המלאה